Тази учебна година клуб „Рейвън” отбеляза 15-тия си рожден ден. Под „отбеляза” не разбирайте организирането на специално тържество или насърчаването на празнично настроение. Защото ние в „Рейвън” не празнуваме самите рождени дни – вместо това празнуваме всеки опит, благодарение на който днес сме тук.

А този опит не може да се опише лесно – не можем да кажем на колко ученици сме преподавали или колко време, пари и усилия сме положили за последните 15 години. Единственото, в което сме сигурни, е, че със сигурност си струваше. Последните ни успехи го доказват.

В началото на 2012 Биляна Петкова, която тогава беше в 11-ти клас, постигна 800 от 800 възможни точки на SAT 2 Химия. За нея това беше само началото на много успешно положени изпити: SAT 2 Математика Второ – 790 (от 800), SAT 2 Биология – 730 (от 800), и САТ – 2140 (от 2400). С тези резултати Биляна кандидатства успешно в Европа и Щатите. Вече е приета в University of Exeter във Великобритания, обявен от в. Sunday Times за Университет на 2013-та, както и в Drake University в САЩ. Любител на класическата музика и британската история, Биляна планира кариера в медицината и по-специално в денталните науки.

С два максимални резултата от 800 точки на SAT 2 Математика Второ ниво и САТ 2 Немски език Иван Евтимов вече е приет в Jacobs University в Бремен, Германия, и чака още добри новини от престижни университети в Щатите. А такива новини със сигурност ще има, защото резултатите му на TOEFL и SAT са не по-малко впечатляващи: съответно 114 (от 120) и 2230 (от 2400), и то при първо явяване и на двата изпита.

Сезен Исмет също се цели в американски или европейски университет. Тя има 108 на TOEFL, 2180 на SAT и 700 на SAT 2 Математика Първо ниво. Сезен иска да учи счетоводство или бизнес администрация и мениджмънт.

Фериха Ибриямова споделя подобни интереси – иска да продължи образованието си в областите на правото, бизнеса и икономиката. В момента чака отговори от британски и холандски университети, сред които Birmingham City University, Bristol University, Glasgow University, and Leiden University College The Hague. Има резултат от 102 на TOEFL.

С резултат от 105 на TOEFL Петър Барзев подаде документи в европейски университети и вече е приет в University of Exeter. Кандидатстването му в University of Sheffield, University of Birmingham, и University of Liverpool също премина успешно.

Радослав Пенков държа няколко изпита през последните месеци. Изкара 113 (от 120) точки на TOEFL, като на секцията по четене има максимума от 30 точки. Има 750 точки на SAT 2 Физика, а на SAT 2 Математика Второ ниво – 790. Резултатът му на SAT е 2080. Радослав планира да продължи образованието си в САЩ.

Христина Ненова постигна 110 точки на TOEFL и взе SAT 2 Математика с резултат от 690 точки. След като подаде документи в британски и американски университети, Христина бе приета в Birmingham City University и Boston University.

Десислава Иванова има 106 на TOEFL и в момента чака отговори от университети в Швейцария и Великобритания. Кандидатства в швейцарски университети в Женева и Лозана и в британски университети, сред които University of Sussex, the University of Warwick, University of St Andrews, the University of Nottingham, и Durham University. Иска да учи обща психология, а по-късно да специализира в конкретна област на психологията.

Димитър Стоянов, още един дванадесетокласник, има 103 точки на TOEFL и кандидатства в университети във Великобритания и Нидерландия.

С резултат от 104 на TOEFL Стефан Тотев също чака писма от Великобритания.

Макар че все още не са подавали документи до университети, други ученици на клуб „Рейвън” започнаха кандидатстването си с година по-рано, явявайки се на изпити в 11-ти клас.

През декември Никола Дюлгяров държа SAT и изкара 2250 точки – изключителен резултат, като се има предвид, че това бе първо явяване за Никола, и то година по-рано. Никола започна да държи изпити още в осми клас, когато изкара 111 на TOEFL. Тази година той отново се яви на TOEFL и резултатът му е 115. Планира да следва инженерни науки и в момента се готви за SAT 2 по химия, биология и физика.

Мирелла Данкова също държа SAT за първи път през декември, изкарвайки 2070 точки, с резултат на секцията по писане от 780 (от 800) точки. През януари се яви за втори път и най-добрият й резултат на SAT вече е 2180. На TOEFL има 109. Също като Никола тя планира да държи SAT тестове по предмет, но ще се фокусира върху хуманитарни и социални науки, които би искала да учи по-късно в американски университет.

Елица Иванова държа SAT през декември и изкара 2060 точки. Тази година ще се яви на TOEFL и на SAT 2 Химия, за да кандидатства в американски и европейски университети. Иска да учи биология или зоология.

Тези резултати ясно показват, че учениците на „Рейвън” са академично добре подготвени да продължат висшето си образование в Европа и Щатите. В нашия подход обаче има нещо, което не можем да демонстрираме, цитирайки оценки от изпити. Макар че живеем в икономика на знанието, съвременните университети оценяват студентите не само по точките им от тестове, но и по техните личностни качества. Затова ние винаги сме се стремели учениците да гледат на „Рейвън” като на общност, а не като на училище, и действително много от бившите ни ученици по-късно признават, че английският далеч не е най-ценното, което са научили при нас.

Всъщност преподаването на английски е само част от нашата работа. По-важното е, че ние предизвикваме учениците да развият добри навици за учене и силно желание за знания. Мотивираме ги да следят световните новини, да четат класически книги и да гледат стойностни филми, за да не бъдат просто ученици с високи резултати, а преди всичко личности и добри събеседници. Ние вдъхновяваме учениците да бъдат любознателни и търсещи, като по този начин „запалваме” тяхното любопитство – за да задават въпроси, тяхната общителност – за да споделят интересите си свободно, и тяхната конкурентоспособност – за да бъдат винаги устремени към развитие. Тези качества са ключът към успеха, особено в свят, в който става все по-трудно да изпъкнеш.

Затова на 15-тия ни рожден ден празнуваме не годините си, а постиженията си – и бъдещите ни амбиции.

Мирелла Данкова

Публикувано в Без категория, Новини. Постоянна връзка.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *